מהו אימון קבוצתי

במהלך עבודתי כמאמנת למדתי שהשתתפות בסדנה קבוצתית מרתיעה אנשים רבים. האפשרות שחולשותיהם ייחשפו בפומבי והחשש מכישלון לעיני כל, משתקת ומפחידה אותם מאד.
בסיום כל סדנה שהעברתי עד היום, התרגשתי לשמוע את אלה שהעזו ובאו מעידים שחוו חוויה מעצימה ומקדמת, במיוחד לאחר שגילו במהלך הסדנה שהם לא לבד.

מהו אימון קבוצתי?

אימון קבוצתי הוא תהליך בו אנשים (ילדים או מבוגרים) נפגשים במסגרת משותפת על מנת להגיע לשיפור משמעותי בחייהם. באימון הקבוצתי הקבוצה פועלת למען מטרות משותפות שהוגדרו מראש או למען מטרות דומות אך כל מטרה היא גם מטרה אישית.
האימון הקבוצתי מאפשר למאמן לעבוד עם היחיד והקבוצה בו זמנית.

יתרונות האימון הקבוצתי

  • המתאמן זוכה להנחיה ולתמיכה הן מהמאמן והן מצד המתאמנים האחרים, במסגרת מעוררת השראה ומוטיבציה.
  • מחזק בכל מתאמן את התחושה שהוא אינו לבד. שאחרים מתמודדים, כמוהו, עם פחדים, תסכולים או אתגרים דומים (אולי אף זהים). תובנה זו מעניקה לו תחושת שייכות המשמשת מקור כוח לבצע שינוי בשגרת חייו.
  • המתאמן מזהה שגם חבריו לקבוצה נופלים כמוהו, שוב ושוב ל"בור" – דומה או אחר, וביחד איתם לומד לזהות את ה"בור", לעקוף אותו וללכת בנתיב חדש.
  • אימון בקבוצה מספק למתאמן תמיכה ומשוב רחבים להתקדמותו ממפגש למפגש.
  • התהליך המתרחש בקבוצה מעורר במתאמן השראה ומחויבות למטרות שהוא רוצה לקדם בחייו שלו. חברי הקבוצה מאתגרים האחד את השני, תומכים זה בזה ומחזקים את תחושת היכולת, הכוח והבטחון של הפרט. כל אלה מהווים זרז לתהליכי השינוי שיבצע המתאמן ותורמים להצלחתו בהתמודדות עם המשימות העומדות לפניו.
  • היתרון הנוסף של סדנה היא בעלותה הנמוכה יחסית לאימון אישי.

כמה משתתפים וכמה זמן?

האימון הקבוצתי מתקיים בדרך כלל בקבוצות של עד 5-6 ילדים, הנפגשים באופן קבוע ורציף, אחת לשבוע, לאורך מספר פגישות המוגדרות מראש בהתאמה למטרות המתאמנים.
אימון קבוצתי לסטודנטים/מבוגרים מתקיים בקבוצות של עד 10 משתתפים.

חשוב לדעת

באימון הקבוצתי – כמו באימון האישי – המתאמן צריך לפעול. עליו לבצע מטלות מפגישה לפגישה, כאשר המאמן (ולעיתים אף חבריו לקבוצה) מלווה אותו בתהליך היישום, "נמצא שם בשבילו" ועוזר לו להישאר ממוקד במטרה עד להשגתה.

ראה עוד על אימון קבוצתי ל-ADHD